The episcopal diocese of eastern oregon

 

PRAYER CALENDARS

Beloved Sisters and Brothers,

"The prayer of the righteous is powerful and effective." James 5.16

Every day my calendar 'pops up' the EDEO Daily Prayer List. I stop for a moment and remember the people of that parish or ministry, and keep them and all of you in my heart. Every Sunday we are invited through the EDEO Sunday Prayer List to keep one another in prayer along with the various provinces and dioceses of the Anglican Communion.

Our hearts are expanded by this life of prayer for one another, for in prayer our connections to one another are deepened, and our connection to God is made incarnate. So we pray for one another because that is how we become who God calls us to be. That is how we learn to live for others and with others. That is how we are, as Jesus prays, made one in Christ.

I have been thinking lately about the old disciplines: about going to church, praying always, reading Scripture, tithing, fasting and giving thanks in all circumstances. I am convinced that these are the ways God grabs us by the scruff of the neck, or embraces us in huge bear hugs, or whispers in our ear. It is in these simple incarnate ways of being present to one another that we encounter Jesus. It is also through these disciplines that we allow God to have God's way with us, when we allow God space to transform us.

So let us pray without ceasing, for the world and for one another, asking God to make us whole.to make us one, to make us new.

Blessings,

Nedi Sig

Previous
Next

Diocese of Eastern Oregon Daily Cycle of Prayer

  1. All Saints & Hope Lutheran, Heppner; Katy Anderson
  2. All Saints Cascades & Sunriver Christian Fellowship; Nancy Sargent Green
  3. Church of the Redeemer, Pendleton; Alison Dingley, Jean Cupp
  4. St Andrew's, Prineville; Janet Warner
  5. St Andrew's/Peace Lutheran/Church of the Living Waters, Burns; Matthew Boone, Charles Cagle, Kathy Macek, Karla Nash, Dan Lediard, Neva Littau
  6. St Alban's, Redmond; Chuck Christopher, Paul Morton
  7. St Barnabas, Bonanza; Martha Hurlburt, Sherry Hartley
  8. St Brigid in the Pines Community Church, Sumpter; Aletha Bonebrake
  9. St James, Milton-Freewater; Rebecca Hendricks
  10. St John's, Hermiston; Dan Lediard, Chuck Barnes
  11. St Luke's, Lakeview, Richard Landrith
  12. St Mark's, Hood River; Anna Carmichael
  13. St Mark's & Good Shepherd Lutheran, Madras; Jan Kozak, Larry Mahon
  14. St Matthew's, Ontario; Jim Mosier
  15. St Patrick, Enterprise; Richard Thew
  16. St Paul's, The Dalles; Janet Fullmer, Stephen Schafroth, Georgia Giacobbe
  17. St Paul's, Klamath Falls; Martha Hurlburt
  18. St Paul's, Nyssa: Roger Williams
  19. St Peter's, La Grande; Kathryn Macek
  20. St Stephen's, Baker City; Aletha Bonebrake, Connie Boone
  21. St Thomas, Canyon City; Dan Gardner
  22. Church of the Transfiguration, Sisters; Ted Rodrigues, Roger Fairfield
  23. Trinity, Bend; Roy Green, Gaye Lawson
  24. Ascension School
  25. Warden & Vestries
  26. Diocesan Council: Ruth Tsu, Don Dickinson, Kim McClain, Rich Landrith, Doug
  27. Non Parochial Clergy: Christy Close Erskine, Jack Erskine, Doug Jerome, Mary Lujan, Al Miller
  28. Retired Clergy: Bob Adams, Rich Attebury, Edmond Browning, Celine Burke,Robert Carsner, Letitia Croom, Ken Crysler, Jane Dey, Larry Ferguson, Larry Fredrick, John Gilsdorf, Lewis Hodgkins, Willie Hoffer, Bob Kaye, Rustin Kimsey, John Langfeldt, Carol McClelland, Carol Parker, Ivan Pointer, Jerry Reynolds, Carol Rose, Janet Schiering, Bill Spofford, Sarah Stanton, Tom Stevenson, Stephen Uffelman, Gene Van Beveren, Al Wintermute, Gary Young
  29. The Standing Committee: Laurance Kerr, Anna Carmichael, Julie Sarazin, Jim Mosier, Ann Havill, Dan Gardner
  30. Diocesan Staff, (paid and volunteer): Bavi Rivera, Diane Adams, Tiiu Vahtel, Jeanie Senior, Bob Thomson, Patty Olson Lindsey, Lisa Boquist, Jerry Frazier, Bergen Bull, Steven Corey

Chick here a pdf file of Diocese of Eastern Oregon Daily Cycle of Prayer

Diocese Cycle of Prayer

January
6 - St. Thomas, Canyon City: Dan Gardner
13 - St Peter's, La Grande: Kathryn Macek
20 - St. Paul's, Nyssa: Roger Williams
27- St Paul's, Klamath Falls: Martha Hurlburt

February
3 - St Paul's, The Dalles: Janet Fullmer, Stephen Schafroth, Georgia Giacobbe
10 - St Brigid in the Pines Community Church, Sumpter: Aletha Bonebrake, Richard Thew
17 - St. Alban's, Redmond: Paul Morton, Chuck Christopher
24 - St. James, Milton-Freewater: Rebecca Hendricks

March
3 - Church of the Transfiguration, Sisters: Ted Rodrigues, Roger Fairfield
10 - St Patrick's, Enterprise: Richard Thew
17 - St. Matthew's, Ontario: Jim Mosier
24- St. Luke's, Lakeview: Richard Landrith
31 - Easter Sunday: The Mission and Ministry of the Diocese of Eastern Oregon

April
7 - St Mark's & Lutheran Church Good Shepherd, Madras: Jan Kozak, Larry
Mahon
14 - St John's, Hermiston: Dan Lediard, Chuck Barnes
21 - St Mark's, Hood River: Anna Carmichael
28 - Church of the Redeemer, Pendleton: Alison Dingley, Jean Cupp

May
6 - All Saints & Hope Lutheran, Heppner: Katy Anderson
13 - Ascension School Camp and Conference Center: Patty Olson Lindsey and staff
20 - The Episcopal Diocese of Eastern Oregon: The Rt. Rev. Bavi Rivera
27 - Trinity, Bend: Christy Close Erskine, Jack Erskine, Gaye Lawson

June
2 - St Barnabas, Bonanza: Martha Hurlburt, Sherry Hartley
9 - All Saints of the Cascades/Sunriver Christian Fellowship, Sunriver: Nancy Sargent Green
16 - St Alban's, Redmond: Chuck Christopher, Paul Morton
23 - St Paul's, Nyssa: Roger Williams
30 - St. Andrew's/Peace Lutheran/Church of the Living Waters, Burns: Matthew Littau

July
7 - St. Stephen's, Baker City: Aletha Bonebrake, Connie Boone
14 - St. Andrew's, Prineville: Janet Warner
21 - St James, Milton-Freewater: Rebecca Hendricks
28 - Church of the Transfiguration, Sisters: Ted Rodrigues, Roger Fairfield

August
4 - Adult Education Camp
11 - St. Peter's, La Grande: Kathryn Macek
18 - St. Paul's, Klamath Falls: Martha Hurlburt
25 - St. Thomas, Canyon City: Dan Gardner

September
1 - St. Paul's, The Dalles: Janet Fullmer, Stephen Schafroth, Georgia Giacobbe
8 - St. Patrick's, Enterprise: Richard Thew
15 - St Matthew's, Ontario: Jim Mosier
22 - St. Brigid in the Pines Community Church, Sumpter: Aletha Bonebrake, Richard Thew
29 - St. John's, Hermiston: Dan Lediard, Chuck Barnes

October
6 - St Luke's, Lakeview: Richard Landrith
13 - Diocesan Convention
20 - All Saints & Hope Lutheran, Heppner: Katy Anderson
27 - All Saints Cascades/Sunriver Christian Fellowship, Sunriver; Nancy Sargent Green

November
3 - St. Mark's, Hood River: Anna Carmichael
10 - St. Mark's & Lutheran Church of the Good Shepherd, Madras: Jan Kozak,
Larry Mahon
17 - Diocesan Council and Standing Committee
24 - Trinity, Bend: Roy Green, Gaye Lawson

December
1 - St Andrew's/ Peace Lutheran/Church of the Living Waters, Burns:
Matthew Littau
8 - St Andrew's, Prineville: Janet Warner
15 - St. Barnabas, Bonanza: Martha Hurlburt, Sherry Hartley
22 - Church of the Redeemer, Pendleton: Alison Dingley, Jean Cupp
29 - St Stephen's, Baker City: Aletha Bonebrake, Connie Boone

Chick here for a pdf file of the 2013 Diocese Cycle of Prayer.

Anglican Cycle of Prayer

Throughout the year, the Anglican Cycle of Prayer includes prayers bishops, provinces and dioceses of the worldwide Anglican Communion.

Anglican Cycle of Prayers